kuru kuru okuma ♫ ♪ dinle

Eğer Twitter kullanıyorsanız zaman içinde hayatınızı dikebilirler mutsuz ama süslü kelimelerle. Mutsuzluğun ve tespitinin prim yaptığı günümüz Türkiye’sinde bir çok değerli yazar ve şairlerimizin-genellikle merhumların- Twitter niyetçisi olarak kullanıldığını görmek Sabri Sarıoğlu’nu her maçta sağ bekte görmekten garip gelmiyor artık. Ayrıca bu Oğuz Atay kimin ağabeyi ulan! Bizim ağabeyimiz mi, mutluların ağabeyi mi?

Peki kim bu mutsuzlar ve neden mutlu olamıyorlar?

Sayın mutsuzlar,
Kusura bakmayın ama siz biraz ahmaksınız. Çünkü hayatınızda becerebildiğiniz tek şey o devasa beklentilerinizi daha da yüceltmek. Köpekten “hav”, kediden ise sadece “miyav” beklemeyi öğrenmek için kafanızın milyon olmasına gerek yok. Ve şunu da unutmayın ki hiç bir hayvan sizin beklentilerinizi karşılamak zorunda değil. Yani aslında tüm sebep sizin beklentilerinizin büyüklüğü. Yani önemli olan boyutu, işlevi değil.

İngiltere’de özel bir araştırma şirketinin 3 bin yetişkinin katılımıyla gerçekleştirdiği bir ankete göre(bknz); insanları en çok mutlu eden birkaç madde paylaşayım. Ormanda yürümek,almak istediğiniz bir giysinin ucuzluğa girdiğini görmek, güneşli bir günde camlar açık araba sürmek, radyoda favori parçanızı duymak, sadece kız ya da erkek arkadaşınızla felekten bir gece çalmak vs.

Ormanda ağaçtan fazlasını beklersen mutsuz olursun. İndirime giren ürünü alacak paran olmazsa mutsuz olursun. Camlar açık, kol dışarıda araba sürersen amele yanığı olduğun için mutlu olamazsın. Kız arkadaşın evine kahve içmeye çağırmazsa evine döner ve kendi imkanlarınla mutlu olmaya çalışırsın. Ama hiçbir mutsuz, mutsuzluğunun sebebini kendi beklentilerine ve başarısızlığına bağlayamaz.

Halbuki mutluluk, TDK’ya göre; “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumudur” (bknz) ki içinde bulunduğumuz evrenin hiç bir kuram ve kuralına göre mümkün değildir! Demek istediğim Yin-Yang felsefi öğretisinde gördüğümüz gibi her şey iki kutuptur ve birbirine karşıttır.

Yani bu kadar kasmayın olum! Raad olun biraz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here